Yürüyen merdivenler, insan trafiğinin yoğun olduğu çok katlı yapılarda insan taşımada kullanılan hareketli bir merdiven tipidir. Basamakları, dönen bir düzenek üzerine yerleştirilerek sürekli hareketi sağlanır. Asansörlere göre çok daha fazla sayıda insan taşıyabilirler. En çok tercih edildiği mekanlar, alışveriş merkezleri, plazalar, iş merkezleri, metro ve tren istasyonları, oteller, havaalanları, hastaneler ve fuar merkezleridir. Son yıllarda kullanımı artan yürüyen merdiven-bant sistemleri bünyesinde bir takım risk ve tehlikeleri barındırmaktadır. 25.04.2013 tarih ve 28628 sayılı
İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık Ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği gereğince; Yürüyen Merdivenler, yılda en az bir defa yetkili kişiler tarafından kontrol yapılmalı ve güvenle çalıştığını gösteren belge düzenlenmelidir.

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık Ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği gereğince yürüyen merdiven/ bant Periyodik Kontrolleri “TS EN 115—1 Yürüyen Merdiven ve Yürüyen Bantlar İçin Güvenlik” standardına göre yapılmakta ve raporlanmaktadır.
Yürüyen merdiven-bant periyodik kontrol uygulamalarında sizlere 3. Taraf bağımsız akredite kontrol hizmeti sunan TEKNİK DENETİM ‘den ücretsiz keşif ve bilgi talebinde bulunmak için bize başvurunuz.

YUKARI