shutterstock_179702804

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’ne göre ölçümler İlgili standartlarda aksi belirtilmediği sürece, tesisatların periyodik kontrolleri yılda bir yapılır.

Teknik Denetim olarak topraklama ve paratoner ölçümlerinde 2 klamplı Toprak loop ölçüm metodunu kullanmaktayız. Loop metodu toprak bağlantısını kesmeden ve kazıksız topraklama ölçüm yapılmasını sağlamaktadır.

Bu ölçüm metodları klasik Toprak ölçümlerinden farklı olarak, toprak bağlantısını ayırma gerekliliğini ortadan kaldırmıştır ve bu ölçüm teknikleri çok ciddi oranda zaman tasarrufu sağlar zira en uygun kazık yeri bulma problemi de ortadan kalkar.

Toprak klambı ile ölçüm

elektrikToprak klambı ile ölçüm yapılması çabuk ve kolay bir işlemdir; basit olarak ölçüm yapılacak noktadaki toprağa bağlı kablo üzerine klamp bağlanır ve toprak direnci ve akım tespit edilir.

Bir toprak klambı iki sargıdan oluşur: Jeneratör sargısı ve alıcı sargısı.

– Klampın jeneratör sargısı E Toprak noktasında bir AC gerilim oluşturur ve bu gerilimden dolayı I = E / R loop akımı direnç üzerinden geçer.

– Alıcı (ölçüm) sargısı bu akımı ölçer.

– E ve I değerleri bilindiğinden artık loop üzerindeki direnç değeri hesaplanabilir.

Katodik koruma

Korunacak metali oluşturulacak bir elektrokimyasal hücrenin katodu haline getirerek metal yüzeyindeki anodik akımların giderilmesi işlemidir.

Korozyon olayı bu iki reaksiyonun bir arada yürümesi ile gerçekleşir. Elektronlar anottan katoda doğru metal üzerinden akar ve katot reaksiyonu anottan gelen bu elektronları kullanarak yürür.

Katot reaksiyonu için gerekli elektronlar dış kaynaktan verilecek olursa, anot reaksiyonu ile elektron üretilemez. Bu durumda anottaki korozyon olayı durmuş olur.

Metale dıştan uygulanan akım ile verilen elektronlar, metal yüzeyinde yürümekte olana anodik reaksiyonları tam olarak durdururken, katodik reaksiyonun hızını da arttırır. Anot reaksiyonu artık korunmakta olan metalin yüzeyinde değil, katodik koruma devresinde bulunan anotta yürür. Korunmakta olan metal yüzeyi artık tam olarak katot olur.

YUKARI